Sprawdzian szóstoklasisty w roku szkolnym 2014/2015
ZASADY OGÓLNE
Sprawdzian obejmuje wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Zadania z języka polskiego i matematyki mogą być oparte na tekstach lub informacjach z zakresu historii lub przyrody. Sprawdzian ma formę pisemną. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.CZĘŚCI ORAZ PRZEBIEG SPRAWDZIANU
Sprawdzian składa się z dwóch części. CZĘŚĆ 1. obejmuje zadania z języka polskiego i z matematyki, natomiast CZĘŚĆ 2. – zadania z języka obcego nowożytnego. Szóstoklasista przystępuje do sprawdzianu z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Sprawdzian jest przeprowadzany w kwietniu. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do sprawdzianu w tym terminie, przystępuje do niego w dodatkowym terminie (najczęściej w czerwcu) ustalonym przez Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Obie części sprawdzianu są przeprowadzane jednego dnia. CZĘŚĆ 1. trwa 80 minut, a CZĘŚĆ 2. – 45 minut. Poszczególne części sprawdzianu rozdzielone są przerwą.
Każda część sprawdzianu rozpoczyna się o godzinie określonej w harmonogramie przeprowadzania sprawdzianu, który jest ogłaszany na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do 20 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany sprawdzian.ZADANIA NA SPRAWDZIANIE
Zadania z języka polskiego i matematyki mają formę zamkniętą i otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z języka obcego nowożytnego mają formę zamkniętą. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. W zadaniach otwartych zdający samodzielnie formułuje odpowiedź.Z matematyki przewidziane jest od 8 -12 zadań zamkniętych i od 2 -4 zadań otwartych.
Rady egzaminatorów
Wszystkim szóstoklasistom dedykujemy szereg uwag jak należy przygotować się do sprawdzianu.
● Czytaj uważnie polecenia.
● Dbaj o staranność i estetykę zapisu.
● Dużo czytaj!
● Czytaj ze zrozumieniem (opowiedz innym o tym, co czytałeś).
● Odpowiadaj dokładnie na pytania.
● Ćwicz wykonywanie działań pisemnych!
● Wykonuj więcej zadań związanych z obliczeniami procentowymi.
● Więcej czytaj, celem utrwalenia poprawnej pisowni, interpunkcji i ortografii.
● Pracuj z tekstem.
● Ćwicz krótkie formy wypowiedzi.
● Ćwicz umiejętność swobodnego wypowiadania własnych sądów, opinii na różne tematy.
● Pisz zdania pojedyncze rozwinięte zamiast złożonych.
● Dbaj o staranność zapisu działań matematycznych (niestaranność jest powodem błędów w obliczeniach.
● Działania matematyczne licz dwa razy.
● Zawsze próbuj rozwiązać zadanie matematyczne - nawet, jeśli wydaje się trudne. Zapisuj każde działanie - każdy punkt może się przydać.
● Jeśli nie jesteś pewny poprawności rozwiązania, lecz nie masz innego pomysłu, nie przekreślaj tego, co już zostało napisane.
● Nie powtarzaj wyrazów w bliskim sąsiedztwie.
● Liczy się jakość a nie ilość napisanego tekstu.
● Sprawdź poprawność wyniku z warunkami zadania.
● Nie bój się sprawdzianu!