W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli!
Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości!
11 listopada to dla Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Zaborcy chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród nie poddawał się. Każde pokolenie stawało w obronie wolności, walcząc w powstaniach narodowych. Aż nadszedł 11 listopada 1918 roku. Po 123 latach niewoli odrodziło się państwo polskie. Marzenia pokoleń stały się rzeczywistością.
Co by się stało, gdyby nie bohaterstwo przodków, którzy walczyli o naszą niepodległość? Dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim; nie moglibyśmy pewnie też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli – flagi oraz godła państwowego; a wielkie czyny, jakich dokonywali Polacy na przestrzeni wieków, zostałyby zapomniane. Polska mogłaby przepaść na zawsze.
WYSTĘPY UCZNIÓW:
Oddział przedszkolny: Kliknij tu
Klasa I: Kliknij tu
Klasa II: Kliknij tu
Klasa III: Kliknij tu
Klasa IV: Kliknij tu
Klasa V: Kliknij tu
Klasa VI: Kliknij tu