Nasze działania
Rok Szkoły w Ruchu
Akcja „Ćwiczyć każdy może”
Szkoła podejmowała działania na rzecz aktywności fizycznej w następujących obszarach:
Ruch w szkole
- Wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne (obszar nr 1)
- Wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego (obszar nr 2)
- Edukacja zdrowotna (obszar nr 3)
- Kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli wf (obszar nr 4)
- Pozalekcyjne zajęcia sportowe (obszar nr 5)
Ruch poza szkołą
- Zajęcia zorganizowane (obszar nr 6)
- Zajęcia niezorganizowane (obszar nr 7)
- Aktywność z udziałem rodziny ( obszar nr8)
- Aktywny wypoczynek (obszar nr 9).
Celem akcji "Ćwiczyć każdy może jest zwiększenie aktywności ruchowej uczniów na zajęciach wychowania fizycznego, poza zajęciami oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. Zachęcaliśmy uczniów do wzięcia udziału w akcji i podnoszenia własnej sprawności fizycznej. Ponieważ udana współpraca z dziećmi było warunkiem powodzenia akcji, przed wybraniem zadań i przystąpieniem do ich realizacji przeprowadziliśmy pogadankę z uczniami dotyczącą ich zainteresowań sportowych. Zapytaliśmy o pomysły na nietypowe zajęcia wychowania fizycznego, o zajęcia ich marzeń. Uczniowie mieli wiele inicjatyw, niektóre z nich udało się nam zrealizować.
Zaczęliśmy od zajęć wychowania fizycznego. Przeprowadzono wiele zajęć, ale wybrano te, które według uczniów okazały się być najciekawszymi. Przeprowadzono zajęcia z wykorzystaniem nietypowych przyborów (deskorolki, piłki gimnastyczne, lina, mała siatka, piłka plażowa), ciekawych form rywalizacji i propozycji ćwiczeń, które w znacznym stopniu poprawiły atrakcyjność zajęć i dały uczniom dużo radości z uczestnictwa w lekcji. Dzieci chętnie korzystały z pomysłów nauczyciela, również zgłaszały swoje, dotyczące ćwiczeń z wykorzystaniem nietypowych środków dydaktycznych. Zabawy i śmiechu było co niemiara. Choćby np. pokonanie toru przeszkód skacząc na małej piłce gimnastycznej czy jadąc na deskorolce w leżeniu przodem. Okazało się, że zastosowanie zwykłej piłki plażowej na zajęciach siatkówki i małej siatki, bardzo spodobało się uczniom i zmotywowało do dużej aktywności.
Długie zimowe miesiące uczniowie również spędzali aktywnie. W dniu 05.02.2014r. został zorganizowany kulig dla uczniów naszej szkoły. Tego dnia zima sprzyjała przejażdżkom konnym, wspaniałej zabawie oraz pieczeniu kiełbasek przy ognisku. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przez kilka godzin bawili się fantastycznie.
Zimą podczas długich przerw uczniowie mogli szlifować grę w tenisa stołowego, aktywnie spędzając czas między lekcjami.
W tym roku szkolnym zorganizowaliśmy w szkole „Pierwszy Dzień Wiosny na sportowo”. Oprócz konkursu piosenki i zagadek tematycznych, w krótkich wystąpieniach zwrócono uwagę na zdrowy styl życia i właściwe odżywianie. Uczniowie klas 0 – III wzięli udział w tradycyjnych wyborach „Superchłopaka i Superdziewczyny” Szkoły Podstawowej w Głużku, rywalizując na torze sprawnościowym. Wielkiemu zaangażowaniu samych pretendentów do tytułu przyglądała się gorąco dopingująca swoich faworytów publiczność. Zwycięzcy otrzymali oryginalne dyplomy i owoce. Następnie przyszła pora na uczniów klas IV – VI, którzy rywalizowali w „Turnieju Gier Zespołowych”. Na wynik składała się punktacja z całych zawodów. Zawodnicy walczyli o dyplom uznania dla całej klasy i zdrowy poczęstunek.
„Wiosenny turniej Piłki Nożnej” dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i płci zgromadził wiele osób zainteresowanych sportem. Niestety do rywalizacji nie zgłosiła się żadna zawodniczka, ale za to panie gorąco dopingowały piłkarzy.
Gdy tylko pogoda dopisywała, dzieci mogły aktywnie spędzać przerwy na świeżym powietrzu, grając w piłkę, skacząc przez wielką skakankę (lina), bawiąc się w różne zabawy, czy po prostu biegając.
Na zajęciach pozalekcyjnych przez cały rok szkolny organizowane były zajęcia z tańca towarzyskiego, na których dzieci (niestety tylko dziewczęta, zabrakło odważnych chłopców) uczyły się podstawowych kroków cha-cha i jive. Wspólnie z uczniami wymyślaliśmy układy taneczne do znanych utworów dyskotekowych. Teraz dziewczęta wiedzą, że taniec to niezły trening i pożeracz kalorii.
Koordynator edukacji zdrowotnej (nauczyciel wychowania fizycznego) wziął udział w szkoleniach poświęconych „Edukacji Zdrowotnej w szkole podstawowej” i programowi edukacyjnemu „TRZYMAJ FORMĘ!” organizowanym na poziomie krajowym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców i zatwierdzonym do realizacji przez Głównego Inspektora Sanitarnego 9 listopada 2006 roku. Pozyskane materiały ze szkoleń wykorzystano w promocji zdrowia w środowisko szkolnym.