W dniach 7 i 8 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez pana Mirosława Wyszyńskiego w ramach akcji
DOPALACZE KRADNĄ ŻYCIE.
Głownym celem spotkań było uzmysłowienie uczniom wartości grupy/klasy i budowanych relacji jako wsparcia w walce z dopalaczami.
Dopalacze to produkty zawierające substancje chemiczne działające psychoaktywnie na ośrodkowy układ nerwowy.Zazwyczaj po zażyciu narkotyku, bo ,,dopalacze” to groźne narkotyki, szybko następuje ,,zejście” objawiające się wyczerpaniem, zaburzeniami rytmu serca, nudnościami, niepokojem, stanami lękowymi. Nigdy nie ma pewności, czy zażycie ,,dopalacza” nie skończy się śmiercią. Nawet lekarz może cię nie uratować, gdyż nigdy nie wiadomo jaka substancja była w danym ,,dopalaczu” i jaką można podać odtrutkę.
Przed kontaktem z narkotykami pomogą chronić dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja,rozmowy, codziennym kontakt i zainteresowanie sprawami dziecka.
Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia od ,,dopalaczy”?
800 060 800 – bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze.
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12–20, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz.
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12– 8, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl.
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20. Po godzinie 20 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy.
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.