Rok szkolny 2015/2016 został przez Minister Edukacji Narodowej ogłoszony rokiem otwartej szkoły. Otwarta szkoła to, według pani minister, szkoła, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza.
Zgodnie z tymi wytycznymi w tym roku częściej niż zwykle będziemy proponować uczniom udział w wycieczkach i wydarzeniach organizowanych na terenie naszej małej ojczyzny.
7 października niemal wszyscy uczniowie szkoły wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Mławy. Punktem głównym programu był udział w przedstawieniach teatralnych organizowanych przez MAKfilm.
Klasy 0-III oglądały inscenizację "Najsilniejszy Motyl Świata i Magiczne Drzewo". W przedstawieniu, oprócz promowania uniwersalnych wartości takich jak miłość, przyjaźń czy poświęcenie dla innych była mowa również o podstawowych zasadach savoir- vivre. Spektakl miał charakter interaktywny, aktorzy rozmawiali z dziećmi, prosili o pomoc w czarach i wspólne rozwiązywanie problemów. Uczniowie przeżyli 60 minut radosnej zabawy.
Dla starszych uczniów z klas IV-VI dużym przeżyciem był udział w przedstawieniu "To nie była Wigilia".
Spektakl oparty był na autentycznej historii opisanej w gazecie. Dotyczyła śmierci bezdomnego na klatce schodowej w Warszawie. To wydarzenie było punktem wyjścia. Aktorzy z widzam (czyli nami) tworzyli trzy alternatywne zakończenia. Cały spektakl wyglądał niczym improwizacja, w której aktorzy sami próbują dojść do porozumienia, jak rozwiązać sytuację i pomóc człowiekowi w potrzebie. To było naprawdę przejmujące. Nasi uczniowie w czasie spektaklu wykazali się dobrą znajomością teatralnych manier.
Ponadto uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w lekcji archiwalnej w Archiwum Państwowym w Warszawie oddział w Mławie.Lekcja dotyczyła genealogii.
Dowiedzieliśmy się, jakie dokumenty są przechowywane w archiwum. Obejrzeliśmy księgi metrykalne z XIX wieku. Wszystkie były zapisane bardzo czytelnym pismem, ponieważ wtedy wszyscy uczyli się kaligrafii, czyli pięknego i czytelnego pisania. Weszliśmy nawet do magazynu z dokumentami. Pani kierownik archiwum opowiedziała nam, jak budować drzewo genealogiczne. Dowiedzieliśmy się też, że w poszukiwaniach przodków mogą nam pomóc pracownicy archiwum.
Dzień spędziliśmy ciekawie i pouczająco.