KĄCIK LOGOPEDYCZNY
Co to jest wędzidełko podjęzykowe?
Wędzidełko podjęzykowe to włóknisty twór, który łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Najlepiej widać go, kiedy próbujemy unieść język do podniebienia. Kiedy wędzidełko jest odpowiedniej długości, możemy dotknąć czubkiem języka we wszystkie miejsca w jamie ustnej.
Co jest objawem zbyt krótkiego wędzidełka?
Dziecko fizycznie nie jest w stanie wyciągnąć języka w kierunki brody lub nosa, końcówka jego języka ma charakterystyczny kształt przypominający serce.
Jakie są konsekwencje zbyt krótkiego wędzidełka?
Dziecko, u którego nie ma fizycznej możliwości podniesienia języka, utrwalana nieprawidłowe wzorce ssania, żucia, jak również połykania. Żle ułożony język może powodować wady zgryzu, wady wymowy, a nawet nadmierną produkcję śliny.
Jakie wady wymowy może powodować zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe?
W języku polskim prawidłowa wymowa wielu głosek wymaga uniesienia czubka języka ku górze. Dziecko z defektem wędzidełka będzie miało problem z właściwą realizacją głosek takich jak [t,d,n,l] oraz [r], gdyż artykulacja tych dźwięków wymaga właśnie pionowego ruchu języka. Inny problem związany z przykrótkim wędzidełkiem stanowi wsuwanie języka między zęby, co skutkuje wadą wymowy w postaci seplenienia międzyzębowego lub przyzębowego. Dziecko będzie wtedy błędnie (między zębami) realizowało głoski szeregu syczącego: [s,z,c,dz], szumiącego: [sz,ż,cz,dż] oraz ciszącego: [ś,ż,ć,dź].
Co zrobić, jeśli moje dziecko ma za krótkie wędzidełko?
Nie panikować. Działać. Zazwyczaj logopeda po konsultacji z laryngologiem lub chirurgiem ocenia prawidłową budowę i ruchomość języka i w zależności od oceny kieruje pacjenta na zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego. Po jego wykonaniu należy intensywnie ćwiczyć, aby nie doszło do zgrubienia rany. Czasami zamiast zabiegu poleca się systematyczne wykonywanie zestawu ćwiczeń usprawniających język.