30 maja w czwartek w naszej szkole odbył się Dzień Kreatywności. Dzień ten był podsumowaniem projektu, w którym braliśmy udział, a który dotyczył kształtowania kompetencji kluczowych w obszarze innowacyjności, kreatywności i pracy zespołowej. Celem projektu było, by uczniowie przestali myśleć o ograniczeniach, a zaczęli myśleć o możliwościach, współpracując ze sobą. By uczyli się pracować w oparciu o swoje mocne strony i mieli świadomość, jak ważna jest swoboda w działaniu, dzięki której dopuszcza się możliwość wielu satysfakcjonujących rozwiązań tego samego problemu.
Obchody rozpoczęliśmy szczyptą nauki i magii. Pani Ewa Król, nasza nauczycielka matematyki zaprezentowałą uczniom ciekawe doświadczenia, obrazujące prawa fizyki w codziennym życiu. Uczniowie pilnie obserwowali, wyciągali wnioski i uczyli się przez zabawę. Każde z tych doświadczeń można również wykonać bezpiecznie w domu.
Po dużej dawce naukowych wrażeń dzieci z klas młodszych udały się do swoich sal, gdzie uczestniczyły w grach i zabawach integrujących grupę, rozgrzewce twórczej: „Spacer wyobraźni po łące”. Potem z wielkim zapałem rysowały łąkę, techniką stymulującą twórcze myślenie-sztafeta rysunkowa, która polegała na uzupełnieniu pomysłów poprzednika o nowe elementy. Wszystkie prace dzieci klas 0-III wyeksponowano na jednym długim kartonie. Następnie nadszedł czas na twórcze zajęcia muzyczne: aktywne słuchanie muzyki metodą Batti Strauss. Swoją aktywność taneczną dopasowywały do utworów muzyki poważnej: Walc kwiatów z Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego, Wiosna Vivaldiego, Nokturn Rolfa Lovlanda. Ciekawą formą zajęć była własna interpretacja wierszy o łące: czytam „jak profesor”, „jak staruszek”, „ jak dziennikarz”, smutno, wesoło. Ostatnim elementem Szkolnego Dnia Kreatywności były zabawy z użyciem Koła Współpracy, które uczyło działania zespołowego, integrowało grupę i pozwalało na osiągnięcie wspólnego sukcesu. Po tak emocjonujących zajęciach można było celebrować Dzień Dziecka.
Na uczniów klas IV-VI czekały, ciekawe, inspirujące zadania przygotowane przez panią Annę Klimkowską i panią Iwonę Kowalską. Celem proponowanych zadań było rozwijanie i doskonalenie zdolności kreatywnego myślenia, odkrywanie i rozwijanie zainteresowań, zdolności i talentów oraz prezentowanie wytworów własnej pracy na forum, co nie jest łatwe.Motywem przewodnim zabawy była ekologia .
Uczniowie tworzyli rysunki wykorzystując konktur kropelki wody, tworząc prawdziwe, niepowtarzalne dzieła sztuki.Grali w kalambury, zdobywając punkty dla swojej drużyny za odgadnięcie przysłów i powiedzeń tematycznie związanych z przyrodą, żywiołami i ekologią. Zabawa wymagała zdolności aktorskich, otwartości i giętkości myślenia, bo hasła przygotowane przez panią Klimkowską nie były łatwe. Na szczęście nasi uczniowie posiadają te cechy i bawiliśmy się wspaniale, bogacąc przy okazji słownictwo. Potem uczniowie tworzyli ilustrację do utworu muzycznego, którego tytułu nie znali ani wcześniej nie słyszeli. To dopiero było wyzwanie. Następne zadanie polegało na zbudowaniu ekologicznego, innowacyjnego pojazdu ze śmieci poruszającego się na wodzie. Ileż przy tym było zabawy, śmiechu, ale to przede wszystkim wzorowa współpraca grup i pomysłowość młodych twórców warta jest podkreślenia.
Zwieńczeniem tak pracowitego i kreatywnego dnia był posiłek ufundowany przez Radę Rodziców. Kiełbaska z grilla i lody smakowały wszystkim.
Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że dzieci mają niezmierzone wręcz pokłady wyobraźni, która pozwala generować pomysły bez ograniczeń.